Skocz do zawartości
 • Błąd E15 Bosch - jak usunać?

     (0 opinii)

  Kontroler Marketów
   Share

  Jak poradzić sobie z błędem E15 w zmywarkach BOSCH / SIEMENS?

  PRZEDSTAWIĘ TUTAJ SPOSÓB ABY SAMEMU NAPRAWIĆ BŁĄD E15 W ZMYWARCE BOSCH.

   

  Sposób ten działa także w innych zmywarkach. Zanim zaczniemy naprawiać.... sprawdź podstawowe rzeczy które mogą wywoływać ten problem!
  1. czy dochodzi do zmywarki woda
  2. Czy filtr w zmywarce nie jest zapchany (resztkami jedzenia)
  3. Czy nie ma w zmywarce rzeczy które blokują opryskiwacz wody.
  4. Czy nie uszkodziliśmy zmywarki nalewając do niej płynu do naczyń.


  PRZEDSTAWIE PAŃSTWU DWA PODSTAWOWE SPOSOBY NA USUNIĘCIE TEGO BŁĘDU


  I SPOSÓB - ZRESETUJ USTAWIENIA ZMYWARKI
  1. Odłącz zmywarkę od zasilania. Poczekaj ok 15 minut. Jeśli błąd nadal występuje przechodzimy do drugiego sposobu.


  II SPOSÓB ( Przechylamy zmywarkę pod kątem 45 stopni.)
  Obecnie widzimy czerwoną diodę która symbolizuje nam brak wody. Najczęściej jednak woda znajduje się w zmywarce. Musimy jak najszybciej wyłączyć zmywarkę, jeśli pompa wody pracuje, może dojść do uszkodzenia pompy wody

  Co zrobić jeśli nasza zmywarka nie reaguje na przycisk zresetowania/wyłączenia?
  Zmywarka nie reaguje na przycisk wyłączenie jej to wtedy odłączam ją (zmywarkę do naczyń) od prądu. poprzez wyciągnięcia kabla zasilającego
  Przechylam zmywarkę pod kątem ok 45°. Zmywarka powinna być odłączona od prądu

  Plastikowa klapka otwarta z tyłu zmywarki otwarta. Przechylamy zmywarkę ostrożnie tak aby się nie  przewróciła!
  Z tylne j części zmywarki najprawdopodobniej wypłynie woda. Najlepiej ją odpowiednio podeprzeć aby móc zetrzeć wodę która się wylewa.

  Pamiętajmy to ważne - robimy to w taki sposób aby nie uszkodzić elektroniki. Zaślepka znajdująca się w dolnej tylnej części zmywarki powinna być odpięta. Tamtędy wypłynie woda. Pamiętajmy o tym aby nie uszkodzić elektroniki w trakcie wylewania wody. (robimy to na własną odpowiedzialność!). Pamiętajmy aby zachować ostrożność aby nasza zmywarka się nie wywróciła. Woda ma wypływać powoli (całkowicie).

  Na bieżąco wycieramy wyciekającą wodę ze zmywarki.  Gdy woda już całkowicie wypłynie ze zmywarki wtedy najlepiej jest użyć grzejnika z nadmuchem. Szybciej się wysuszy niż stojąc w temperaturze pokojowej. Suszymy zmywarkę ok 30 minut. Możemy to robić także na dłużej / krócej w zależności od sposobu suszenia i mocy nadmuchu. Po 30 minutach suszenia najczęściej błąd E15 znika, wówczas ostrożnie stawiamy zmywarkę. Obserwujemy czy zmywarka działa prawidłowo.

  Jak upewnimy się czy zmywarka działa prawidłowo? Ustawiamy program 29 minutowy i sprawdzamy jak zmywarka działa.

  Wkładamy kapsułkę do zmywarki. Podczas tego zmywania obserwujemy czy ze zmywarki nie wycieka woda oraz czy nie wydobywają się jakieś dziwne odgłosy. Jeśli się upewnimy po kilkukrotnym myciu i obserwacji że wszystko działa prawidłowo wówczas dopiero możemy być pewni dlaczego wystąpił błąd.

  ERROR E15 wystąpił dlatego że w dolnej części zmywarki zebrała się woda w tzw misce na wodę. Skąd wzięła się tam woda?

  • woda może zebrać się poprzez różnice temperatur na wężykach z zimną i gorącą wodą.
  • woda może zebrać się pod zmywarką i uruchomić błąd poprzez użycie zamiast kapsułki do zmywania np płynu do zmywania

   

  Dlaczego pojawia się błąd E15 w zmywarkach Bosch / Siemens ?

  • błąd może wystąpić poprzez uszkodzony przeciekający wężyk / rozszczelniony "cybant" odprowadzający wodę w zmywarce.
  • Błąd E15 w zmywarkach może wystąpić poprzez zbyt zabudowaną zmywarkę. Jeśli zmywarka została zabudowana zbyt dokładnie w meblach na wymiar i zmywarka nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza co jakiś czas może dochodzić do tego rodzaju błędów oraz problemów ze zmywarką.


  Najczęstszym problemem który wywołuje błąd E15 w zmywarkach Bosch / Siemens jest zapełniona misa na wodę która znajduje się pod zmywarką informując o przecieku.

  Najczęściej możemy sobie poradzić sami z usunięciem tego problemu. Jeśli jednak błąd zostaje wywołany przez rozszczelnienie się wężyków/uszkodzenie ich koszt wymiany przez serwisanta może wynosić ok 250zł - chyba że zajmiemy się tym sami. Otwarcie zmywarki jest jednak dość skomplikowane i należy pamiętać jak należ ją poprawnie skręcić oraz aby nie uszkodzić innych mechanizmów.

  Na przedstawionym filmiku pokazałem jak dzięki temu prostemu sposobowi daliśmy radę naprawić zmywarkę bez konieczności ponoszenia kosztów serwisu.

  Na przedstawionym poniżej filmiku widzimy że zmywarka działa i nie ma z nią żadnych problemów także po kilku latach od usunięcia tego błędu.
  Skuteczność usuwania tego błędu w normalnych warunkach oceniam na 90% w pozostałych przypadkach mogło dojść do rozszczelnienia się wężyków (być może ktoś ją kiedyś rozkręcił i nie skręcił odpowiednio, być może wężyki od wody się rozciągnęły. Problemem który wywołał ten błąd mogło być także zatkanie wężyków odpływowych, uszkodzenie pompy wody. Sposób który więc opisałem w punkcie pierwszymi i drugim w tym przypadku nie zadziała. Ten sposób nie pomoże nam więc z uszkodzeniami mechanicznymi zmywarki oraz uszkodzonym wężykami. Moim zdaniem jednak te problemy występują dość rzadko a błąd E15 jest najczęściej wywoływany innymi czynnikami z którymi możemy sobie poradzić.

   

  Moim zdaniem najczęściej problem z błędem E15 jest wywoływany przez

  • Zła cyrkulacja powietrza (wiele cykli mycia, bezpośrednio po sobie, bez przerwy).
  • Zbyt szczelnie zabudowana zmywarka bez dojścia "świeżego" powietrza (być może będzie potrzebna przebudowa zbyt szczelnych mebli)
  • Nalanie płynu do naczyń do zmywarki zamiast włożenia kapsułki do zmywarki... i wyjście bokiem piany ?? - (wyciągnąć pianę, odczekać aż piana zamieni się w wodę wysuszyć jak na filmiku - powinno działać ?
  • Poluzowanie się wężyków z wodą (lekki wyciek i sygnalizacja przecieku w misie z wodą). Być może należy tylko dokręcić cybanty, być może wymienić wężyki jeśli są zniszczone.
  • Błąd zmywarki - wyłącz i włącz (być może zacznie działać).
  • Uszkodzenie pompy wody (bardzo rzadko).
  • Uszkodzenie komputera (bardzo rzadko)

   

  JAK USUNĄĆ BŁĄD E15 ZE ZMYWARKI BOSCH SPOSÓB 1

  Wyłącz zmywarkę z prądu (odłącz z sieci). Odczekaj 15 minut. Jeśli nie zadziała proponuje przejść do sposobu nr 2

   

  JAK USUNĄĆ BŁĄD E15 ZE ZMYWARKI BOSCH SPOSÓB 2

  1. Jeśli mamy błąd e15 w zmywarce BOSCH / SIEMENS możemy wezwać do usterki specjalistę od napraw zmywarki lub na własne ryzyko spróbować usunąć dany błąd. Jak możemy to zrobić? Wyłączamy zmywarkę z prądu (kabel od zasilania musi być wyciągnięty z gniazdka!). Wyciągamy wszystkie naczynia które znajdują się w zmywarce. Następnie odsuwamy zmywarkę - jeśli jest zabudowana staramy się ją wyciągnąć z wnęki mebli.

   

  spacer.png

   

   

  2. Jeśli mamy już odsuniętą zmywarkę szukamy na dole plastikowej zaślepki. Jest ona obok węży, kabli. Najprawdopodobniej nie będzie dała się łatwo otworzyć/odchylić całkowicie. Staramy się delikatnie odchylić ja na tyle na ile się ta. Uważamy na węże i kable. Do otwarcia/ odchylenia tej zaślepki mogą być nam potrzebne dwa płaskie śrubokręty. W niektórych zmywarkach ta zaślepka daje się odchylić łatwiej w innych trudniej. Róbmy to ostrożnie i delikatnie najlepiej na stojącej zmywarce a nie na pochyłej. Dlaczego ją odchylamy ? Tamtędy będzie wypływać woda. Tamtędy między innymi też będziemy suszyć zmywarkę.

   

  spacer.png

   

   

  3. Odsuniętą zmywarkę przechylamy delikatnie na plecy. Teraz trzeba uważać aby woda wylewała się delikatnie. Obok jest elektronika. Nie wylewamy od razu całej wody a robimy to delikatnie.

   

  spacer.png

   

   

  4. Uważamy na to aby suszarka nam się nie przewróciła. Jest ona ciężka i nie należy do rzeczy najbardziej poręcznych.

  spacer.png

   

   

  5. Z tak przechylonej suszarki niemal od razu zacznie wypływać woda. Uważajmy wiec aby móc w międzyczasie wytrzeć wodę i zarazem trzymać zapewnić stabilność oparcia przechylonej zmywarce.

   

  spacer.png

   

   

  6. Bardzo istotne będzie przygotowanie wcześniej "czegoś do wytarcia" Musimy zadbać o to aby zmywarka nam się nie przewróciła, więc ręcznik lub szmata będzie musiała być przygotowana wcześniej a także wiaderko do którego będziemy mogli wylać wodę.

   

  spacer.png

   

   

  7. Gdy cała woda ze zmywarki zostanie przez nas odpowiednio "spuszczona". (przypominam robimy to powoli ostrożnie). Następnie przechodzimy do suszenia wnętrza naszej zmywarki. Ja ustawiam wentylator z nadmuchem ciepłego powietrza. Jak długo suszymy? Tak długo aż uda nam się wysuszyć całe wnętrze zmywarki. Należy tutaj także sprawdzić jak wygląda sytuacja za zmywarką. Czy jest tam wilgoć, mokro? Przewietrzmy wszystko dokładnie. Czasu suszenia nie mogę określić bo na to wpływa wiele czynników. Temperatura w domu, moc naszego grzejnika a także siła jego nadmuchu.

   

  spacer.png

   

   

  8. Po dokładnym wysuszeniu zmywarki, jeszcze nie ustawiamy jej "na gotowe". Jeśli jest już cała sucha. ostrożnie podłączamy ją do prądu.

   

  spacer.png

   

  W tak wysuniętej zmywarce możemy dokonać mycie testowe - jedno, dwa zmywania,  po czym zobaczymy jak zachowuje się nasza zmywarka. Jeśli błąd nie wyskakuje ponownie możemy mieć dużą pewność że usunęliśmy błąd.


  Proszę pamiętać że podany sposób nie gwarantuje naprawy. Wszystkie czynności wykonane są na własne ryzyko oraz na własną odpowiedzialność. Proszę pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania tych czynności. Proszę także pamiętać o odłączeniu prądu o tym aby nie zalać przypadkowo elektroniki (otwieramy dolną zaślepkę na tyle na ile ta się otworzyć) oraz aby nasza zmywarka się nam nie przewróciła gdy ustawiamy ją pod kontem 45 stopni.

   

  Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmiku jak poradziłem sobie z rozwiązaniem tego problemu:

   

   

  • Dzięuje 1
   Share


  Opinie użytkowników

  Gość

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Prosze o zaakceptowanie Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.